Süs Tavukları Üretiminde Kullanılacak Kuluçka Makineleri
Ürünler item created by Antalya, 7 Ocak 2017
 • Süs tavukları ailesinden olan BRAHMA iri ve etkileyici bir kanatlı türüdür, horozları ise 4,5 - 5,5 kg ağırlığındadır. Sık sık kanatlı dünyasında nazik dev olarak adlandırılırlar, sakin iyi huyu ve hoşgörülü davranış tarzı birçok kişiyi kanatlı beslemesine yöneltmiştir

  Brahma’lar Malay ve Cochin ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Yetiştiricilerin bu ırk üzerinde ABD’de yaptıkları çalışmalarla açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiş, 1874’de bu varyeteler standartlara katılmıştır. Sarı varyete ise 1923 yılında Amerikan standartlarına alınmıştır. Ortalama canlı ağırlıkları, açık renkli varyetelerde horozlarda 5.4, tavuklarda 4.3 kg’dır. Diğer iki varyetesi biraz daha hafiftir. Deri renkleri sarı, yumurta kabuğu kahverengidir.

  Brahma süs tavukları çeşitli renklerde bulunmaktadır. Light bir columbian desenidir, light sussex’le benzerlik gösterir. Dark renginde dişilerde narin kalemlenmiş desen vardır, her tüyde ince siyah çizgi bulunur. Buff columbian’da eşit dağılmış buff rengi Columbian desenindeki beyazın yerini almıştır. Dişi Gold Brahmalar zengin altın arka planın üstüne Darklardaki gibi kalemlemeye sahiptir. Bugünlerde Blue Partridge, Pile ve Blue Columbian gibi diğer renklerde geliştirilmiştir. Küçük bezelye ibik ve sarkık kaşlara bakın. Her şeyden önce Brahmalar gerçekten iri ve gösterişli olmalıdır. Irk bilhassa aktif değildir, kasılarak yürümeyi ve gösterişli durmayı tercih eder. İlk başlayanlar için biraz ekstra bakımla çok uygundur.

  Brahma civcivleri erken yaşlarda cinsiyet yönünden ayrılabilirler, bu yavaş tüylenme geni tarafından olur, erkekler birkaç hafta seyrek tüylü olurlar. Brahmalar yavaş gelişirler ve etlik için uygun değillerdir. Yumurta sayıları ne fazladır ne de iridir. Böyle bir iri kuştan beklentileri olanlar için tatmin edici değildir.

  BRAHMA Özellikleri
  Brahma cochin ve malay ırkının melezlenmesi ile elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Ana olarak üç renk olmasına karşın yetiştiricilerin bu ırk üzerinde yaptığı çalışmalarla renkli varyeteler elde edilmiştir. Brahma güzel ve gösterişli hayvanlardır küçük ibikleri paçalı ayakları ve ön önemlisi iri ve heybetli duruşları ile hayvan severlerin beğenisini kazanmıştır. İri bir ırk olmasına rağmen büyüme hızlarının yavaş olgunluk yaşlarının uzun olması brahmaların etçi olarak ticari sürülere girmesine engel teşkil etmiştir. Brahmalar sakin hayvanlardır tavukları yaz aylarında gurk olma özelliği gösterirler.
Antalya ©2015 Sahibinden